Пані осол США в Україні Бріджит Брінк (Фото:REUTERS/Edgar Su)
Про це Брінк сказала під час спеціальної події Київського безпекового форуму, заснованого Фондом Арсенія Яценюка Відкрий Україну.
Вона порівняла вихід Росії із зернової угоди з подіями, що відбувались в Україні в 30-ті роки минулого століття під час Голодомору.
«Я думаю, що всі ми озираємося на той період часу та жорстокі дії Сталіна, коли загинули мільйони українців. Це те, що ніколи не має повторитися», — зазначила посол.
Брінк наголосила, що зараз як ніколи важливо згадати трагедію і працювати разом, щоб зробити все можливе, щоб запобігти її повторенню.
«Втім, зараз ми спостерігаємо певні паралелі, які здаються нам схожими. Відтоді, як минулого літа Росія вийшла із Чорноморської зернової ініціативи, ми стали свідками навмисних атак на зернову і портову інфраструктуру, на продовольство для світу», — зауважила посол.
Брінк нагадала, що «зернова угода» запрацювала влітку 2022 року та дозволила за рік доправити до різних країн світу 32 мільйони тонн зерна та інших продуктів.
«Коли Росія вийшла з угоди та почала атаки, це виглядало безнадійно не тільки для України, а й для світу в цілому. Але завдяки духу та винахідливості українців та підтримці інших дуже сміливих людей, які організували коридор, ми побачили, як понад 130 кораблів увійшли та вийшли з Чорноморського гуманітарного коридору», — підкреслила вона.
За її словами, США допоможуть українському уряду підтримати діяльність цього коридору.
«Ми сповнені рішучості не дозволити Росії зупинити надходження продовольства до світу і не допустити, щоб продукти харчування використовувалися як зброя», — підсумувала Брінк.
Зернова угода, яка була укладена за посередництва ООН і Туреччини влітку 2022 року, припинила свою дію в липні. Росія оголосила про відкликання гарантій безпеки судноплавства в межах Чорноморської зернової ініціативи.
Після цього почалися систематичні російські обстріли південних областей України, зокрема портової інфраструктури та сховищ із зерном. Російський диктатор Володимир Путін заявив, що РФ готова «розглянути можливість» повернення до зернової угоди, якщо буде виконано всі її умови.
10 серпня ВМС України оголосили про нові тимчасові маршрути руху цивільних суден до/з чорноморських портів.Коридор в першу чергу використовують для евакуації суден, які перебувають в українських портах.
5 жовтня у британській розвідці заявили, що Росія може атакувати цивільні судна з українським зерном, встановивши морські міни на підходах до чорноморських портів України.
13 листопада Брінк повідомила, що українським тимчасовим зерновим коридором в Чорному морі за три місяці пройшли 100 суден