Русский военный корабль, иди нахуй
Новини України 16 квітня 2024

Зеленський попередив Захід. До чого нам готуватися у найближчі тижні

Це той небажаний сценарій чи події, які можна прогнозувати з високою ймовірністю

Занепокоєння, викликане у наших співгромадян через інтерв'ю президента Володимира Зеленського телеканалу CBS, мені зрозуміле. Це інтерв'ю та меседжі, адресовані, переважно, західній спільноті як політикам, так і суспільствам, на мій погляд, є черговим зразком того, наскільки ретельно має зараз проводитися комунікація. Бо розрахунок на те, що інтерв'ю англійською мовою не читатимуть в Україні, або ж українські читачі не настільки мудрі, щоб прочитати між рядками, що це — для західної аудиторії, а не для нас, підхід не просто наївний, а й небезпечний.

Тому зрозуміло, що основна мета — показати західній аудиторії, наскільки критичною є ситуація, щоб стимулювати якомога швидше ухвалення політичних рішень, прискорення процесів передачі в Україні озброєнь, боєприпасів. Але був опущений момент, очевидно, чи самим президентом, чи його спічрайтерами, який це може справити ефект на українське суспільство. І ми маємо такий результат, що і без того тривожні настрої були ще більш підігріті словами президента. Намагання спростувати, пояснити постфактум, очевидно, лише спрацювали в напрямку того, що «від нас щось приховують».

Я можу теоретично змоделювати сприйняття розбіжностей в українського глядача, який щойно подивився кілька годин підряд національний телемарафон, де переважно позитивні новини, і тут він в інтернеті читає цитати президента, який великою мірою спростує позитивні новини, які лунають цілодобово по всім каналам. Тому дійсно це провал комунікації.

Чи є прямий зв’язок між тим, що сказав президент України, і тими матеріалами, які щоденно по кілька штук з’являються в авторитетних зарубіжних виданнях, — важко сказати. Загальний мотив там такий: Росія зараз готує наступ, і Україна неспроможна захиститися, стримати оборону від цього наступу.

Приводів для висновків про критичність ситуації на лінії фронту багато


Я повторюю ще раз, що дивним чином слова президента інтерпретуються, ретранслюються в дуже поважних міжнародних виданнях. Але якщо очікувалося, що ефектом від такого буде мобілізація західних суспільств та політиків, то насправді цей ефект далеко неоднозначний. Тому що дійсно на певну частину, скоріш за все, тих, хто і так активно підтримує Україну і вірить в перемогу України, це могло послужити додатковим стимулом, підкріпленням їхніх аргументів. Але існує доволі потужний інший табір, який постійно ретранслює російські наративи (або ж вони вже самі в це вірять), які читають ці меседжі президента так: якщо ситуація настільки трагічна і Україна неспроможна зустріти наступну хвилю російського наступу, то для чого зараз витрачати кошти, якщо тенденція, куди рухається ця війна, вже зрозуміла всім і навіть президенту України.

І це додає аргументам тим, хто виступає чи активно саботує надання Україні фінансової чи матеріальної допомоги, агітує за переговори з Путіним, за перемир’я, не задумуючись про те, якими будуть середньо чи довгострокові наслідки не лише для України, але й для європейської і глобальної безпеки.

Приводів для таких висновків про критичність ситуації на лінії фронту доволі багато. На мій погляд, не варто знову повторювати і так відомі факти про снарядний голод, про інтенсивне застосування Росією КАБів, проти яких Україна наразі не має засобів протидії, про масовані атаки і про зміну тактики цих атак. Тому що Росія, здається, залучила доволі непоганих спеціалістів з енергетики, що дало змогу за кілька масованих ударів завдати більшої шкоди, ніж це було зроблено протягом трьох місяців кінця 2022-го, початку 2023-го року.

За такої ситуації у багатьох військових експертів виникає питання про доцільність ураження російських НПЗ. Мовляв, не туди треба зараз бити. З моєї точки зору, подібні операції мають проводитися не просто з ініціативи спецслужб чи сил спеціальних операцій Міністерства оборони чи головного управління розвідки Міністерства оборони. Подібні операції мають плануватися комплексно, з ретельним аналізом того, наскільки вони відповідають стратегічним цілям України, з аналізом ризиків, які можуть спричинити подібні дії, як для зони бойових дій, так і на міжнародній арені. Я не можу сказати, чи дійсно застосовується такий підхід до планування цих операцій, однак доцільність у завданні ударів по об'єктах російської нафтопереробки, однозначно, є.

Але маючи обмежені ресурси і, до прикладу, проблему із цими керованими авіабомбами, можливо дійсно в якийсь момент треба було б ці обмежені ресурси сконцентрувати на тому, щоб не те, щоб запобігти, але хоча б мінімізувати можливості Росії завдання цих ударів. Тому що знищення цих літаків, чи складів з цими боєприпасами — доволі складне завдання, але навіть відсування аеродромів, місць базування цих літаків на кілька десятків чи сотень кілометрів вже зменшує інтенсивність таких ударів. Це підвищило б навантаження на ресурс цих літаків, які використовуються, на екіпажі, які задіяні для завдання таких ударів. Тому я поділяю думку цих експертів, які порушують такі питання, але, на жаль, не мають конкретної відповіді, чому це не є пріоритетом для застосування безпілотників дальньої дії.

Якщо не в середині, то до кінця квітня Росія спробує розігнати наступ на одному з оперативних напрямків. Ось цього з великою ймовірністю можна очікувати. Тому що у них зараз відкривається до цього можливість, яка, в принципі, міститься у комплексі факторів — перевага в живій силі, в боєприпасах. Сюди ж додається ключовий фактор — це погодні умови. Тому, скоріш за все, що Росія спробує якомога швидше, як тільки дозволять погодні умови, розпочати цей наступ, не дати час Україні для того, щоб підготувати фортифікаційні споруди, щоб накопичити боєприпаси, мобілізувати, навчити максимально людські резерви.

Тому це, на жаль, той небажаний сценарій, чи події, які можна прогнозувати з доволі високою ймовірністю. Навіть якщо відбудеться таки голосування у Конгресі США за військову допомогу Україні, то все одно — час упущений. Навіть якщо буде ухвалене це позитивне рішення, але на його реалізацію точно не вистачить найближчих тижнів.

Погляди NV